OZNAČOVANIE VÍNA
Ak ste výrobcom alebo distribútorom vína, ktorého cieľom je predávať na trhoch EÚ, tento článok je pre vás.
Zhrňujeme v ňom najdôležitejšie informácie súvisiace s nariadením EÚ 2021/2117, ktoré zavádza nové pravidlá pre označovanie vín. Podľa tohto nariadenia musia všetky vína, ktoré budú vyrobené po 8. decembri 2023, uvádzať informácie o zložení, alergénoch, energetickej hodnote a nutričnej hodnote.
Časť týchto informácií musí byť uvedená priamo na fľaši vína, ale niektoré požadované informácie je možné poskytnúť aj elektronickými prostriedkami. Najvhodnejšia z nich je elektronická etiketa, ktorá sa prezentuje na fľaši prostredníctvom QR kódu. Po jeho naskenovaní mobilným telefónom sa zákazníkovi ukáže elektronická etiketa prislúchajúca ku konkrétnemu vínu.
Aké sú výhody používania elektronických štítkov na zobrazenie požadovaných informácií?
Práve elektronické etikety a ich pridružené QR kódy predstavujú pre vinárov vhodné riešenie na splnenie požiadaviek nariadenia EÚ. Pre výrobcov vína prinášajú tri pozitívne vlastnosti:
Aká je lehota na splnenie požiadaviek?
Víno vyrobené pred 8. decembrom 2023 je vyňaté z požiadaviek nariadenia. Po tomto dátume sa môže predávať v EÚ do vypredania zásob. Požiadavky nariadenia sa tak vzťahujú len na vína vyrobené po 8. decembri 2023.
Čo sa stane, ak víno nespĺňa pravidlá EÚ na označovanie vína?
V súlade s článkom 89, IV. kapitoly nariadenia EÚ 1306/2013 môže byť víno, ktoré nie je v súlade s novým nariadením, stiahnuté z trhu EÚ a navyše môžu byť spoločnosti, ktorá toto nariadenie poruší, uložené administratívne sankcie. Presadzovanie dodržiavania tohto nariadenia prostredníctvom príslušných inšpekcií je delegované na každý členský štát EÚ.
Aké informácie musia byť uvedené na tlačenej etikete vína a aké môžu byť uvedené na elektronickej etikete?
Údaje o energetickej hodnote musia byť uvedené na etiketách vína pomocou symbolu „E“. Musia byť uvedené na 100 ml porciu.
Všetky potenciálne alergény musia byť tiež zreteľne zobrazené na etikete vína a uvedené pod slovom „Obsahuje“.
Musia byť uvedené aj informácie o zložení a nutričnej hodnote, no sú dostupné prostredníctvom elektronickej etikety reprezentovanej QR kódom na fľaši. Po jej naskenovaní je zákazník presmerovaný na špecializovanú webovú stránku s požadovanými informáciami.
Je dôležité si uvedomiť, že elektronický štítok nemôže obsahovať žiadne informácie určené na predajné alebo marketingové účely. Zobrazovanie predajných a marketingových informácií spolu s požadovanými informáciami o zložení alebo nutričných hodnotách je porušením nariadenia.
Ako zistiť a vypočítať energetickú hodnotu vína?
Podľa nariadenia existujú dva prijateľné spôsoby výpočtu energie:
Siplabel vám ponúka využitie kalkulačky, pomocou ktorej si jednoducho vypočítate požadovanú energetickú hodnotu.
V akom jazyku musia byť informácie zobrazené?
Nariadenie vyžaduje, aby boli uvedené informácie dostupné v úradnom jazyku EÚ, ktorý je pre spotrebiteľa ľahko zrozumiteľný. Tiež sa v ňom uvádza, že členské krajiny EÚ môžu určiť jazyky, v ktorých sa musia elektronické štítky zobrazovať. Siplabel poskytuje informácie vo všetkých úradných jazykoch EÚ. Tým sa zabezpečí splnenie tejto požiadavky.
Je použitie prezentačných webových stránok na zobrazovanie požadovaných informácií v súlade s požiadavkami nariadenia?
Väčšina platforiem používaných na vytváranie webových stránok obsahuje sledovací softvér, ktorý dokáže ukladať údaje o zákazníkoch, ktorí si prezerajú vaše elektronické štítky. Nariadenie EÚ to výslovne zakazuje.
Okrem toho sa na elektronických štítkoch nesmú zobrazovať žiadne informácie o predaji alebo marketingu.
Ak sa teda rozhodnete umiestniť elektronické štítky na vlastnú prezentačnú webovú stránku, hrozí, že nebude spĺňať požiadavky nariadenia.
Siplabel poskytuje všetky požadované informácie spôsobom, ktorý je plne v súlade s požiadavkami nariadenia EÚ. Ide teda o najspoľahlivejšie riešenie zobrazovania elektronických etikiet pre výrobcov a distribútorov vína.
Zaregistrujte svoje produkty ešte dnes tu a buďte pripravení na novú legislatívu.